Przejdź do treści stronyPrzejdź do menu strony

Badania korozji

Badania korozji

Nasza oferta zawiera kompleksowe rozwiązania do badań korozji metodą elektrochemiczną: od potencjostatów - specjalnych urządzeń umożliwiających polaryzowanie badanego elementu i pomiar bardzo niskich prądów korozyjnych, po specjalne celki, elektrody, uchwyty i klatki Faradaya.

 

Korozja jest samoistnym procesem niszczenia metali w wyniku reakcji elektrochemicznej z otoczeniem. Może ona zachodzić równomiernie na całej powierzchni metalu (korozja ogólna) albo też występować punktowo w postaci wżerów (korozja lokalna). W warunkach normalnych proces korozji jest długotrwały, ale w laboratorium - za pomocą odpowiedniej aparatury - jesteśmy w stanie go przyspieszyć poprzez zaburzenie stanu równowagi prądem elektrycznym. Do takich badań laboratoryjnych wykorzystywane są potencjostaty - urządzenia, które pozwalają nam bardzo precyzyjnie kontrolować prąd i napięcie w układzie pomiarowym.

 

W elektrochemicznych badaniach korozji niezbędna jest też specjalna celka pomiarowa, w której umieszcza się badany produkt oraz dwie dodatkowe elektrody: odniesienia (zwaną również referencyjną) oraz pomocniczą (zwaną też przeciwelektrodą). Otrzymuje się w ten sposób układ 3-elektrodowy (badana próbka jest wówczas elektrodą roboczą), do którego podłącza się wyżej wspomniany potencjostat.

Rys. 1. Potencjostat z podłączoną celką pomiarową do badań korozji w układzie 3-elektrodowym

 

Tak zbudowany układ pomiarowy pozwala nam stosować następujące techniki pomiarowe:

  • zmiany potencjału korozyjnego w czasie
  • polaryzacja liniowa
  • rezystancja polaryzacji liniowej (norma ASTM-G59)
  • wyznaczanie krzywej Tafel'a
  • korozymetria
  • cykliczna polaryzacja potencjodynamiczna (norma ASTM-G61)
  • potencjał depasywacji

i wiele innych pomiarów elektrochemicznych.

 

TELEFON: +48 22 622 20 14

E-MAIL: office@lambdasystem.pl

LAMBDA SYSTEM

ul. Mińska 25A lok. U12

03-808 Warszawa

enlighten by innovation